Bluegreen
EN
Få siste nytt fra Bluegreen rett i innboksen
Meld deg på vårt nyhetsbrev

Sendes ut én gang i måneden

BLUEGREEN GROUP | 23.11.2025

Bluegreen får ny CEO: Rigger selskapet for kraftig vekst

Bluegreen går inn i en ny og avgjørende fase. Etter flere år med utvikling og testing av Marine Donut – verdens største flytende lukkede oppdrettsanlegg – er tiden nå inne for oppskalering og industrialisering. For å lede denne satsingen er Stian Johnsen ansatt som ny CEO.

Ansettelsen kommer samtidig som rammebetingelsene for lukket oppdrett endrer seg både i Norge og internasjonalt. I oktober ble en ny havbruksforskrift vedtatt som oppfordrer for bruk av flytende lukkede oppdrettsanlegg i områder med høyt lusepress. Samtidig har Canada besluttet å fase ut åpne merder i British Columbia innen 2029. Til sammen gir dette et kraftig løft i den globale etterspørselen etter løsninger som Marine Donut.

Les mer: Ny forskrift åpner for Marine Donut i rød sone

– Vi går inn i en utrolig spennende periode, og Stian er helt riktig person til å lede oss videre, sier Nils Johan Tufte, styreleder og avtroppende CEO i Bluegreen. – Han kjenner både teknologien, næringen og utfordringene svært godt, og har vist at han kan skape resultater gjennom krevende omstillinger.

Selv om Nils-Johan, som har ledet Bluegreen siden starten, nå trer ut av den daglige ledelsen, forlater han på ingen måter skuta. Han fortsetter som partner, styreleder og konsernsjef for Bluegreen Group og får nå fullt fokus på utvikling av markeder og partnerskap.

Teknologien er klar – nå starter industrialiseringen

Marine Donut har allerede produsert to generasjoner laks – hver på rundt 1000 tonn – med svært gode resultater både på fiskehelse og kvalitet: null lus, null rømming og rekordlav dødelighet.

Les mer: Fullskalatest Marine Donut med 195.000 laks: Kun 0,8 % fiskedødelighet

– Nå er vi klare for neste steg: serieproduksjon av Marine Donut, sier Tufte. – Vi ser økende interesse fra norske oppdrettsselskaper som vil satse på lukkede løsninger – særlig nå som rammebetingelsene endelig spiller på lag. Teknologien er testet, trygg og klar til bruk.

Stian Johnsen: – Dette er noe av det mest spennende som skjer i næringen

Den nye toppsjefen bor i Langesund og kommer fra rollen som konsernleder i Sterner AS – en ledende aktør innen oppdrettsteknologi, vannrensing og slambehandling. Under Johnsens ledelse gikk Sterner fra flere år med tap til forventet overskudd i 2025.

– Jeg har fulgt Bluegreen og Marine Donut-prosjektet lenge. Dette er noe av det mest spennende som har skjedd i oppdrettsnæringen på mange år, sier Johnsen. – Teknologien er ikke bare bærekraftig – den er lønnsom. Og det er akkurat det næringen trenger nå. Jeg gleder meg til å bygge videre sammen med laget i Bamble.

Sterner og Bluegreen har hatt samarbeid i flere år, både som kunde og leverandør. Den nye Sterner-sjefen, Bjarne-Egild Pettersen, forventer at dette samarbeidet vil fortsette og styrkes.

En varm velkommen til Stian fra alle oss i Bluegreen! Vi gleder oss til å bli bedre kjent med deg.

Nils-Johan Tufte

Partner / adm.dir

Email E-post

Phone 48 30 48 35

Relatert innhold