Bluegreen
EN
Få siste nytt fra Bluegreen rett i innboksen
Meld deg på vårt nyhetsbrev

Sendes ut én gang i måneden

BLUEGREEN GROUP | 30.09.2026

Langesund til Canada: Kent og Anne pakker kofferten for Bluegreen

Når vi rigger oss for bygging av Marine Donut i Campbell River på Vancouver Island, følger Kent Skauen med på lasset. I løpet av oktober bytter han og kona Anne ut Langesund med den canadiske vestkysten.

– Jeg gleder meg veldig, samtidig som jeg er ydmyk for oppgaven. Det er mye enklere å jobbe hjemme, hvor du kjenner folk, systemene og kulturen. Nå skal vi etablere oss på et helt nytt sted og få ting til å fungere der, sier Kent Skauen.

Han skal være Site Manager for Bluegreen i Campbell River og får ansvar for den daglige driften på byggeplassen. Det innebærer blant annet koordinering og tilrettelegging av arbeidet, samt oppfølging av sikkerhet og HMS.

Fra Langesund til Vancouver Island

Kent har allerede vært flere ganger i Campbell River og begynner å bli kjent med både stedet og menneskene.

– Det er lett å tenke at Norge og Canada er ganske like. Men når du begynner å jobbe der, oppdager du fort at systemene er ganske annerledes. Det er mye nytt å sette seg inn i.

Selve Campbell River har derimot gjort et svært godt førsteinntrykk.

– Naturen er helt fantastisk. Du har sjø, fjell, turmuligheter, fiske og et helt ekstremt dyreliv rett utenfor døra. Folk er også veldig imøtekommende. De stopper opp og slår av en prat på en måte vi kanskje ikke er helt vant til hjemmefra, sier Kent.

Han trekker også fram møtet med First Nations som en spennende og viktig del av det å skulle bo og arbeide på Vancouver Island.

– Det er en dimensjon ved Canada som vi ser fram til å lære mer om og bli bedre kjent med.

Anne blir med

Kent reiser heller ikke alene. Kona Anne Skauen blir med til Canada, og paret skal leie seg hus i Campbell River.

Anne skal fortsette å jobbe 50 prosent som regnskapsfører for Økoråd, samtidig som hun skal bidra med oppgaver for Bluegreen.

– Det er en veldig fin mulighet, og det betyr mye at vi kan gjøre dette sammen. Jeg var med der borte i juni, og vi har allerede møtt flere og fått god kontakt med folk, sier Anne.

Samtidig legger de ikke skjul på at det blir en stor omstilling.

– Det blir nok utfordrende å være så langt unna de hjemme. Men barna våre er voksne og har flyttet ut, så tidspunktet er egentlig ganske godt, sier hun.

Paret har tre barn på 19, 24 og 25 år. Alle tre bor i Langesund-området og har både hverandre og resten av familien i nærheten.

– De heier på valget vårt. Vi fikk riktignok ikke lov til å ta med hundene, men at vi selv drar, var visst helt greit, ler Anne.

Planen er at barna skal komme på besøk, og familien leker allerede med tanken på å feire jul sammen i Canada.

– Mamma gruer seg nok litt mer enn barna, innrømmer Anne.

Bjørnespray og laksefiske

Selv om oppholdet først og fremst handler om jobb, håper Kent og Anne å bruke muligheten til å oppleve den canadiske vestkysten.

– Det blir jo flest hverdager der også, med jobb og Netflix. Men vi håper å få reist rundt og opplevd mye når vi har fri. Men kanskje ikke telttur, legger Kent til.

Det er nemlig mye bjørn på Vancouver Island. Bjørnespray står derfor på lista, og laksefisket er testet.

– Sist fikk vi 14–15 laks på noen timer. Så akkurat den delen tror jeg vi skal klare å venne oss til.

Hvis arbeidsvisum og de siste formalitetene kommer på plass som planlagt, setter Kent og Anne kursen fra Langesund mot Campbell River i løpet av oktober.

For Kent blir oppdraget også et bilde på utviklingen i Bluegreen: Kompetanse bygget opp i Grenland skal nå brukes på prosjekter langt utenfor Norge.

– Det blir annerledes og helt sikkert krevende. Men mest av alt gleder jeg meg til å komme i gang, sier han.

Kent Skauen

Site Manager

Email E-post

Phone 90 86 83 96

Relatert innhold